Poradniki zachęcające do dbania o kondycję psychiczną zwykle rozpoczynają się od wezwania do tego, aby nawiązać współpracę z dobrym psychologiem. Nie każdy wie jednak, jak odróżnić profesjonalistę od osoby, która nie ma ani odpowiednich umiejętności, ani gotowości do pogłębiania swojej wiedzy. Na co zatem należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności?

Dobry psycholog w Gdańsku

Po pierwsze – znajomość własnych celów i potrzeb

Dobry psycholog w Gdańsku rzadko jest specjalistą w każdym zakresie. Nic więc dziwnego, że jego poszukiwanie staje się zdecydowanie łatwiejsze, gdy znamy nasze własne oczekiwania oraz stawiane sobie cele. Przed rozpoczęciem analizy oferty kolejnych specjalistów, warto zadać sobie kilka pytań.

Najważniejszym jest, oczywiście, pytanie o to, jakiego rodzaju problemy domagają się rozwiązania. Inaczej pracuje się z pacjentem z problemami w budowaniu więzi, a inaczej z tym, któremu codzienne funkcjonowanie utrudniają stany lękowe. Nikt nie wymaga od nas stawiania profesjonalnej diagnozy, pewna świadomość potrzeb znacząco ułatwia jednak znalezienie pomocy.

Innym ważnym pytaniem jest to, czy jakieś konkretne podejście terapeutyczne wydaje się nam atrakcyjniejsze niż inne. Wielu ludzi nie ma pojęcia o różnicach między rodzajami terapii. Nie brakuje jednak osób przekonanych choćby o tym, że to właśnie terapia psychodynamiczna lub poznawczo-behawioralna jest dla nich najbardziej atrakcyjną. Takie osoby od razu mogą przystąpić do sprawdzania, który certyfikowany psychoterapeuta może im pomóc w pierwszej kolejności.

Po drugie – znajomość źródeł wiedzy o psychologach

Gdy już wiemy, czego oczekujemy od specjalisty, możemy zacząć szukać informacji na temat konkretnej osoby, która będzie w stanie przyjść nam z pomocą. Wspomniane informacje mogą być znajdowane na co najmniej kilka sposobów. Doświadczenie podpowiada, że najczęściej odwołujemy się do rekomendacji osobistych. Dziś wizyty u psychologa nie są już tematem tabu. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do tego, aby rozmawiać ze znajomymi na temat tego, gdzie znajdują wsparcie i jak je oceniają. Warto pamiętać jednak o tym, że nawet brak dostępu do takich rekomendacji nie jest problemem. Tam, gdzie to my przecieramy szlaki dodając odwagi osobom z otoczenia, z pomocą przychodzi Internet. Na osoby szukające wsparcia certyfikowanego terapeuty czeka Internet ze swoimi forami oraz bazami specjalistów. Oczywiście, do danych znajdowanych w sieci zawsze warto podchodzić z pewną ostrożnością. Trudno jest jednak odmówić im wiarygodności.

Po trzecie – preferencje osobiste

Psycholog jest osobą, z którą przyjdzie nam spędzić trochę czasu. Niejednokrotnie praca z nim będzie wymagała niełatwych wyzwań. Nic więc dziwnego, że powinien być osobą, w której towarzystwie można się czuć komfortowo. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii warto więc zawsze rozważyć wstępną konsultację. W czasie takiej wizyty można ocenić sposób komunikacji oraz empatię specjalisty. Dobra relacja terapeutyczna często jest opisywana jako klucz do sukcesu, warto więc zrobić wszystko, aby znaleźć osobę, w której towarzystwie można czuć się komfortowo.